Daniel Jacob Radcliffe

3. listopadu 2010 v 20:21
BRITSKÝ KONZERVATIVNÍ CELEBRITA

Pokud měl někdo velkou šanci hrát někdy
Harryho Pottera, byl to právě londýnský
chlapec jménem Daniel Radcliffe. Avšak
Británií překvapil i jinak bohatou
hereckou kariérou.


zdroj: TV mini


Když se 23. června 1989 v umělecké rodině Radcliffeových
(otec literární agent a matka castingová režisérka) narodil
kluk Daniel, bylo skoro jisté, že ho herectví poznamená.
První zkušenosti na divadelních jevištích sbíral již od dětských let. Ještě než se potka s Harrym, zvládl účinkování s hvězdou formátu Pierce Brosnana ve filmu Agent z Panamy. Měl i další herecké zkušenosti, objevoval se v divadelních hrách Marie Jones. Nic z toho však nemohlo mladého Daniela připravit na roli, jež mu měla- stejně jako ostatním dětským hercům série o Harrym Potterovi- změnit život.
Z ustřední trojice se Daniel Radcliffe dostal k roli pravděpodobně nejsnáze. David Heyman, producent série Harryho Pottera, se znal s Danielovým otcem Alanem. Jednoho dne viděl divadelní hru, v níž vystupoval Alan se synem. Když se s Danielem po představení seznámil, uvědomil si, že tento jedenáctiletý kluk je pro roli Harryho jako stvořený. Heymanovo nadšení bylo dokonce takové, že podle vlastních slov nemohl celý večer odtrhnout od Daniela oči. Byl přesvědčený, že našel perfektního představitele hlavní role. Při konkurzu následně Radcliffe příjemně překvapil i samotného režiséra dvou dílu Chrise Columba. Jeho obsazení se ale neobešlo bez komplikací. Radcliffeovi rodiče se velmi obávali o synovo soukromí. Heyman a Columbus je nakonec přesvědčili a slíbili jim, že o jejich syna bude dobře postaráno. Že jejich rozhodnutí bylo správne potvrdila i sama Joanne Rowling- když viděla Danielův casting, vyjádřila se v tom smyslu, že lepšího představitele pro tuto roli nemohli najít. Navíc když se pak jedenáctiletého Radcliffea ptali, jestli věří na magii, odpověděl: ,,Určitě, na sto procent!" Není tajemstvím, že zpočátku měl při natáčení čarodějné ságy trochu problémy s vyjádřením emocí, ale překonal je jednoduchou pomůckou- myslel na písničku nebo příběh, které mu je navodily. S dalšími díly jeho herecké zkušenosti a tím i sebevědomí sílily.
Danielův život se s Harrym Potterem skutečně jako kouzlem proměnil. O pár let později už jeho jmění odhadováno na 14 milionů liber (389 046 000 Kč), a byl dokonce označován za druhého nejbohatšího teenagera Británie. Samozřejmě po princi. Daniel však údajně neholduje luxusu. Sand i proto, že neměl do začátku své herecké kariéry nouzi o peníze, rozhodl se vrátit do divadelního světa.
Po účasti ve hře The Play What I Wrote od Kennetha Branagha, se kterým si zahrál v Tajemné komnatě, se radcliffe rozhodl, že jeho dny dětského herce jsou u konce. Australské drama December Boys pak ukázalo, že je ochotný na sobě pracovat- trávil měsíce s učitelem, aby zvládl dokonalý australský akcent. Ve hře Equus Petera Shaffera zase zapůsobil značné pobouření role chlapce Alana Strange, když se na jevišti objevil nahý. Vyvolal značný zájem médií, ale i vlnu pozitivní kritiky. Radcliffe se však nadále snažil ukázat, že jako herec dokáže ztvárnit širokou škálu rolí. V dramatu Legenda o mém synovi (My Boy Jack) si zahrál roli mladého chlapce umírajícího v první světové válce,  a když byl film vysílán ve Spojeném království na Den veteránů, sklidil nebývalý ohlas. Radcliffe se o příběhu vyjádřil jako o nadčasovém.
Kariéra dnes jednadvacetiletého mladíka je rozhodně i díky Harrymu Potterovi dost výjímečná, v šesnácti letech se mu dokonce dostalo jeho vlastního portrétu v Britské národní galerii portrétů, čímž se stal nejmladším držitelem této pocty, jež nepochází z královské rodiny. Avšak Radcliffe není celebritou v klasickém slova smyslu. Víc je britsky konzervativní celebritou. Hraje kriket, přispívá na několik charitativních projektů a zúčastnil se propagace projektu Trevor, který se zaměřil na prevenci sebevražd mezi mladými homosexuály. Veřejnost také dojal, když opakovaně požádal své fanoušky, aby místo zasílání vánočních dárku na jeho adresu raději přispěli na charitu.
Doufejmě, že Daniel Radcliffe zůstane umělcem, do kterého postupně dorostl, a jeho výkony zůstanou i nadále kouzelné. Vybírat si a hrát v tom, co ho zajímá, rozhodně může.  
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama