Harry Potter a Fénixův řád-info

17. listopadu 2010 v 18:55 | Isa
Svět se změnil...Úvodními slovy Pána prstenů by mohl začínat i pátý díl Harryho Pottera. S Fénixovým řádem svět kouzelníků dospěl. Zlo, které nechala Rowling po většinu předchozích dílů kout své temné plány pod povrchem, vychází světlo. Potterovská atmosféra se mění. A není to děj a prostředí...slovo "změna" by mohlo charakterizovat pátý díl série.

zdroj: TV mini

hp5
Poté, co Mike Newell, režisér předchozího dílu, odmítl nabídku režie pátého dílu, doznal zásadních změn i celý tvůrčí tým - scénárista, skladatel, a dokonce i kameraman. David Yates, režisér pátého dílu, prohlásil, že byl do režisérského křesla vybrán, neboť se studiu Warner Bros. zdálo, že by se mohl hodit na "kousavý, ale citlivý příběh s politickým podtextem".
Natáčení Fénixova řádu trvalo od února až do prosince 2006 s vynucenou dvouměsíční pauzou, během níž museli Daniel Radcliffe a Emma Watson skládat školní zkoušky. Prodleva musela být pro produkci filmu zvláště nepříjemná, neboť prostředky vynaložené do té doby na tvorbu filmů potterovské série nikdy nebyly tak vysoké. Pátý díl měl odhadovaný rozpočet ve výši 150 až 200 miliónů dolarů.

NOVÁČEK NEZKLAMAL

Nabídnout šéfování zak drahého projektu právě Yatesovi se zdálo poněkud riskantní. Avšak ten Wernery nezklamal. Ještě před startem celého natáčení zasvěcení kritici poukazovali na fakt, že ačkoli se Yates může zdát méně zkušený, jeho zelevizní filmy jako The Young Visiters nebo The girl in the Café (cena Emmy) jsou po režisérské stránce zpracovány skvěle. Změna, kterou do tvorby série přinesl, byla opravdu výrazná. Oproti Newellovi, jenž režíroval čtvrtý díl, je hlavním rozdílem neuvěřitelně málo tzv. světlých záběrů (Newellovo režírování bylo označováno za "nejsvětlejší" a odlehčenější). Temné interiéry střídají noční záběry a divák dostane jen málo času na oddech. V tomto ohledu byl Yates důsledně věrný i samotné atmosféře knihy. Snaha vyjádřit rostoucí obavy kouzelnického světa a tendence ministerstva kouzel potlačovat jakýkoli nesouhlasný projev vystihl velmi dobře.
Ani scény v Bradavicích, které byly vždy i samotnou Rowling popisovány jako "bezpečné" útočiště, v novém režijním vidění diváka neuklidňují. Například Dolore Umbridgeová (Imelda Staunton) ukazuje jen jiný způsob, jak může být lidská povaha pokřivená a zlá. A ačkoli její kabinet svítí barvami a je přeplněn obrázky koček, není o nic méně akce, závěrečné finále je filmařsky strhující a jednotlivá kouzla jsou opravdu vypilovaná do detailů. Choreograf Paul Harris vytvořil dokonce "nonverbální jazyk" pro magické souboje. Na druhé straně si film vyslechl poměrně ostrou kritiku za nedotaženou hudbu.
S pátým dílem Harryho Pottera je celek pro kritiku opět poněkud obtížněji uchopitelný. Je zbytečné spekulovat o oblibě diváků - zisk, který každý díl generuje, je vždy fenomenální. U Fénixova řádu tomu nebylo jinak. Film se stal do té doby šestým nejvýdělečnějším filmem všech dob s tržbami přes 980 miliónů dolarů.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Aduska Aduska | Web | 17. listopadu 2010 v 19:24 | Reagovat

Knížka byla úžasná i když pasážema zdlouhavá

2 hry-online-zdarma-superhry hry-online-zdarma-superhry | Web | 6. června 2011 v 9:19 | Reagovat

Chceš vyhrát Minibike, R/C model Ferrari, originální hru COD:Black Ops nebo MP4 přehrávač ? Koukni se na http://raketka.cz/soutez-c.-1 a zůčastni se letní soutěže raketka.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama