Harry Potter a Kámen mudrců-info

6. listopadu 2010 v 20:17 | Isa
Počátky nebývají snadné a Harry Potter neměl snadné "dětství" - ani jako literární postava, ani jako kniha. Předpotterovský svět Joanne Rowling (iniciály J. K. byly určené jen pro knížku, aby nebylo poznat, že autorkou je žena) byl vše, jen ne kouzelný. Ale když se jedno odpoledne, po dalším neúspěšném dni shánění bytu, vracela do Londýna, se jí v hlavě náhle objevila představa kouzelnického učně...Když vystupovala z vlaku, měla už vymyšlenou většinou postav včetně Harryho. Téhož večera začala psát Harryho Pottera a Kámen mudrců.

zdroj: TV mini
Rowling pracovala na knize šest let a dokončilaKM
ji v Edinburgu, kde žila s dcerou. Ale ani pak se
úspěch nedostavil hned. Vydavatelé se zdráhali přijmout knihu pro děti, jež byl podle jejich názoru příliš dlouhá (90 000 slov). První zablýsknutí se na lepší časy přišlo nečekaně. Jedna osmiletá holčička, jež knihu přečetla, jednoduše konstatovala, že "tahle kniha je prostě o moc lepší než cokoliv jiného". Štěstím pro Rowling bylo, že ona holčička byla dcerou Barryho Cunninghama, agenta dětského knižního vydavatelství Bloomsburry. Psal se rok 1997. Od té chvíle nemohlo vlnu potteromanie nic zastavit.

MAGICKÁ FILMOVÁ PÁSKA

Přeneseme se v čase do roku 2001. V londýnských filmových studiích Warner Bros. se začíná rozbíhat projekt, který nemá s původními skromnými začátky knihy mnoho společného. Rozpočet, který filmaři dostali, byl víc než štědrý. Přesto měla Rowling ještě dlouho před začátkem projektu určité obavy z prodeje práv. Bála se, aby nepřišla o kontrolu nad dějem knihy, a proto si ponechala ve smlově mnoho pojistek, jak ovlivňovat samotný vznik budoucích filmů. První podmínkou, kterou si dala, bylo výhradně britské obsazení. Společně s filmaři trvala na tom, aby byl film natáčen jen v Británii. Warneři těmto podmínkám vyhověli a spolu se spisovatelkou začali hledat režiséra prvního dílu. Stufio nejprve oslovilo Stevena Spielberga. Když odmítl, padla volba na Chrise Columba. Natáčení se mohlo rozběhnout. Prvním úkolem nového režiséra bylo herecké obsazení.

KDO CHCE BÝT KOUZELNÍK?

Spory o obsazení provázely série Harryho Pottera od počátku. První vedoucí castingu Susie Figgis odstoupila od projektu po několika týdnech, když se nedokázala s Columbem shodnout ani na hercích pro tři hlavní role. Columbova představa Daniela Radcliffa jako Harryho Pottera ji přišla nevhodná. Domnívala se, že mu rodiče nedovolí roli vzít z obav o jeho soukromí. Její slova se ukázala jako pravdivá. V budoucnu dalo vždy velké úsilí přesvědčit Radcliffovi, aby souhlasili s další synovou účastí v projektu.
S ostatními rolemi už to nebylo tak obtížné. Herci byli často fanoušky originální série. Například Robbie Coltrane byl pro roli Hagrida vybreán jako první přímo Joanne Rowling, která ho na roli pečlivě připravovala. Richard Harris, který dostal roli Albuse Brumbála, a Američanka Zoë Wanamaker (madam Hoochová) byli jediní Nebritové v Kameni mudrců. Ne vždy vyšlo obsazenáí podle představ. Třeba role Severuse Snapea nebyla původně nabídnuta skvělému Alanu Rickmanovi, ale Timu Rothovi. Naštěstí ji odmítl kvůli práci na remaku Planety opic. Samotný vznik filmu proběhl bez větších problémů a výsledný film, Harry Potter a Kámen mudrců, obdržel solidní hodnocení kolem 75% ve většině kritik. S tržbou 975 000 000 dolarů vytvořil slušný odrazový můstek pro další díly série.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama