Harry Potter a Princ dvojí krve-info

17. listopadu 2010 v 19:52 | Isa
Obrovská očekávání. Taková situace panovala před vydáním šestého dílu čarodějnické ságy s názvem Harry Potter a Princ dvojí krve. Jen málokterá spisovatelka zažila úspěch jako Joanne Rowling - od prvního vydání Kamene mudrců v počtu 500 výtisků až k nákladu 65 milionů výtisků. K dokončení velkolepé série bylo nutné připravit prostor pro závěrečné finále.

zdroj: TV mini

hp6
Šestá kniha bly přijata, jako téměř každá ze série, skvěle. A film měl svůj vývoj opět komplikovanější. Zajímavý boj byl sveden o režisérské křeslo. Režisérský "hrdina" série Alfonso Cuarón, jenž skvěle zpracoval třetí díl, měl zájem i o další potterovský film. Studio Warner Bros. oslovilo velkého fanouška fantasy Terryho Gilliama, ale ten - trochu ješitně - odmítl se slovy, že studio mělo šanci jej obsadit jako režiséra prvního dílu, kdy jej doporučovala sama Rowling. Byl osloven i režisér Ohnivého poháru Mike Newell, ale nakonec zůstala režisérská klapka nadále Davidu Yatesovi. Účast zvažovalo i několik herců. Dokonce i Emma Watson..., ale nakonec si ve své -náctileté hlavince prý "dala dohromady pro a proti a uvědomila si, že vidět kohokoli jiného hrát Hermionu by pro ni bylo příliš".
Zajímavá byla také úloha Stevea Klovese. Scénář k šestému dílu byl kritizován jako pouhý "most" mezi pátým a sedmým dílem. Pravda je, že se věnuje zejména rozvíjení jednotlivých postav - Voldemortovo dětství je odhalováno se stejnou pečlivostí jako milostná dobrodružství tří hlavních hrdinů. Kloves tak musel vytvořit dramatický oblouk filmu, kde se vlastně jen prohlubují příběhové linky.

DOBRÁ VOLBA

Duo Kloves - Yates zvládlo film nadmíru dobře. A režisér se ukázal i z dlouhodobého hlediska jako dobrá volba. Dokázal těšit fanoušky množstvím detailů a přitom netopit diváky, kteří neznali originální předlohu, ve složitém ději. Scénárista zase přidal víc humoru a dal prostor vedlejším postavám, jako je Draco Malfoy a Severus Snape. Díl, jehož zfilmování se sama Rowling obávala, se mohl zařadit do celé série jako odlišný, a přitom nevypadávající z řady.
Nelze přehlédnout, jaký pokrok udělali mladší herci. Thomas Felton jako Draco Malfoy dokázal jen několika replikami rozehrát postavu tak dobře, že občas má divák chuť fandit spíše blonďatému padouchovi než Harrymu. Už to opravdu není ten ukňouraný kluk z Vězně z Azkabanu, ale postava pronásledovaná vlastními démony a posouvající děj dopředu.
Rozpolcenost hrdinů je v šestém dílu neustále přítomna a temní hrdinové i antihrdinové stojí za povšimnutí. Alan Rickman (prof. Snape) i Helena Bonham Carter (Bellatrix Lestrange) tvoří zvláštní atmosféru "elegantního" zla, v němž jim sekunduje i Radcliffe, který ukázal i temnější stránku své postavy. Harry používající temnou magii je odrazem samotného vývoje postavy zažívající smrt svých přátel i neustále se přibližující temnoty. Rozpad jistot na konci filmu otvírá dveře k Relikvii smrti.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama