Harry Potter a Relikvie smrti-info

18. listopadu 2010 v 14:42 | Isa
První část posledního dílu velkolepé série se vřítí v listopadu do kin. Nedočkaví fanoušci ale dostanou jen první ostrou potterovskou dávku. Na velké finále pod taktovkou režiséra Davida Yatese si budeme muset ještě "chvíli" - do 14.června 2011 - počkat. A těšit se je rozhodně na co.

zdroj: TV mini

hp7
Rozhodnutí rozdělit blížící se film na dvěš části není nic nového. Již v roce 2004, před natáčením dílu Harry Potter a Ohnivý pohár, uvažovali filmaři o dvojdílu, prý by lépe vyhovoval jejich potřebám. Nakonec se tak nestalo, ale u sedmičky to bylo neodvratné. Rozhodnutí o dvou částech trvalo déle, protože se scénárista Steve Kloves účastnil obrovské stávky hollywoodských scénáristů. ,,Přišlo nám, že předloha je na jeden film příliš složitá a bohatá. Navíc má tento díl od dílů předešlých odlišnou strukturu. Odehrává se po celé Británii, a Daniel Radcliffe o něm dokonce řekl, že to je kouzelnická road movie," vysvětloval následně Kloves, který přiznal, že zpočátku musela realizace dvojdílu pro nezasvěcené vypadat šíleně. ,,Když jsem se poprvé zmínil manželce o tom, co chystáme, jen výhružně přivřela oči a mlčela. Dnes jsem rád, že jsme do toho šli. Byla to neuvěřitelně kreativní práce, konečně nám umožnila zabývat se více detaily příběhu a být skutečně precizní. Příběh je hluboce emocionální a mnoho scén potřebuje čas, aby je divák mohl dosyta vychutnat. Osobně se domnívám, že to dlužíme také Jo (Joanne Rowling). Je třeba zachovat integritu jejího díla, nedrobit je a poskytnout divákům co nejkomplexnější zážitek."
Režisér David Yates však měl určité obavy nejen o rozdělení filmu, ale o vlastní setrvání v projektu. Znovu se totiž ozval Alfonso Cuarón, režisér třetího dílu, a nečekaně se o režisérskou židli přihlásil i Guillermo del Toro. Ano, režisér Sirotčince nebo Faunova labyrintu byl zajímavým kandidátem. Temně temná atmosféra jeho filmů by dokonale doplnila poslední díl séri. A však Yates svou pozici obhájil. Částečně také proto, že Toro byl zaměstnán natáčením Hobita a Warneři se obávali, aby věnoval filmu dostatek pozornosti.
Samo natáčení, jež trvalo do června tohoto roku, bylo nejnáročnější. Děj knihy je více situován do exteriérů a filmaři projezdili velkou část země, aby zachytili opravdovou atmosféru Anglie. David Yates prozradil, že se ani v tomto dílu nebojí experimentovat. Film byl natáčen na mnoho menších kamer a režisér opakoval, že je potřeba vytvořit rozechvělý, nestálý a neklidný svět. Skvěle se vydařil závěr natáčení - epilog byl jednou z posledních scén. Po čtyřech stech osmasedmdesáti natáčecích dnech a vlastně v úplně poslední den Radcliffe, Grint i Watson spolu s celým štábem totálně zmokli. Zda to byly kapky pro štěstí, to se uvidí, ale rozhodně stylově zakončily neuvěřitelných deset let práce na největší filmové sérii.
Co se týká obsazení, bylo předem úplně jasné - jediným problémem byla postava Luciuse Malfoye. Jason Isaacs zvažoval odchod z projektu. Obával se, že jeho postava nedostane v sedmém dílu dost prostoru, neboť předem věděl, že Lucius je hned na začátku knihy zavřený ve vězení. Dokonce se setkal s Rowling a prosil ji, aby jeho postavu vrátila do děje. Prý mu zašeptala: ,,Dostaneš se ven, hned v první kapitole..." Poté Isaacs okamžitě s účinkováním souhlasil.
Relikvie smrti je nejtemnější a nejdospělejší - vždyť i hrdinové došli na práh dospělosti a vědomí, že vše se chýlí ke konci, prostupuje sedmičkou skrz naskrz. Nechme se překvapit, co všechno filmaři ještě vymyslí...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama