Harry Potter a Tajemná komnata-info

6. listopadu 2010 v 23:09 | Isa
V létě 1998 vyšel druhý díl série, Harry Potter a Tajemná komnata. Téměř ihned se stal světovým bestsellerem a zjistil Rowling opětované vítězství ceny British Book Awards za nejlepší dětskou knihu. I kritika odpověděla velmi pozitivně, závěrečná scéna byla popisována jako neuvěřitelně reálná a děsivá. Vtip i morální odkaz příběhu byl označen kritiky The Times jako excelentní.

zdroj: TV mini
TK
Negativních ohlasů se našlo málo. Až s odstupem času někteří kritici začali poukazovat na nedostatky knihy ve srovnání s ostatními díly série. Měli pravdu. Graeme Davis nakonec označil děj Tajemné komnaty za kopii prvního dílu a vyvrcholení příběhu - přílet Fawkese a vyléčení Harryho -  za využití literárního "deux ex machina", který nezapadal do příběhu a Rowling ho použila jen proto, že nevěděla, jak děj zakončit. Stejný scénář jako při uvedení knihy se opakoval i v případě filmu. Zpočátku obrovský úspěch, opět více než osmkrát naplněný rozpočet, kvalitní obsazení s Jasonem Isaacsem (Lucius Malfoy) a Kennethem Branaghem (prof. Lockhart) a mnoho filmových ocenění. Film bodoval i jako snímek uvedený v nejvíce kinech v den premiéry, ve více než dvou tisících. A zase je - stejně jako kniha - i film ze zatím natočené série dlouhodobě hodnocen nejhůře. Jedním z důvodů, který zmiňovalo mnoho recenzentů, mohl být fakt, že je těžké říct, zda to dílu prospělo či nikoi. S odstupem času se filmová kritika shodla na tomto kulantním znění: ,,Dobrá zábava, ale chybí jiskra prvního dílu."

CO JE V TOM ZA KOUZLO?

Mnohem zajímavější debata se ale rozhořela ohledně interpretace děje knihy. Mnoho náboženských organizací vzneslo kritiku proti poselství knihy. Nelíbilo se jim, že druhý díl série údajně obsahuje satanistický a okultistický podtext. Zejména ve Spojených státech byla debata probírána poměrně vášnivě, a Americká knihovnická asociace dokonce umístila Tajemnou komnatu na list "nejdiskutovanějších knih 1999-2001". Vážnost těchto sporů dotvrzuje i fakt, že se v USA ozývaly hlasy volající po zákazu knihy a filmu ve školách na základě porušení ústavního práva oddělení církve a státu (v druhém dílu se poprvé objevuje ministerstvo kouzel).
S rozmachem fenoménu Harryho Pottera se začalo postupně objevovat mnoho interpretací popisujících samotný děj knihy pouze jako alegorii. Například Dave Kopel popsal závěrečnou scénu, boj mezi Harrym a Voldemortovou vzpomínkou, jako klasickou ukázku jungovského archetypu hrdiny-proroka. ,,Hrdina (Harry) sestupuje do hlubokého podzemí, kde se utká se dvěma ďábelskými protivníky (Voldemortem a obřím hadem), následně je vlastně zachráněn svou neochvějnou vírou v Brumbála (vousatého otce ochránce), zachraňuje nevinnou dívku-pannu (Ginervu Weasleyovou) a vrací se triumfálně na povrch."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ant-jonas-forever ant-jonas-forever | 6. listopadu 2010 v 23:11 | Reagovat

ahoj pěkný dess i blog =) .odepiš na kusovku

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama