Harry Potter a Vězeň z Azkabanu-info

13. listopadu 2010 v 20:15 | Isa
Vytvořit první knihu o Harrym Potterovi trvalo šest let, druhá zabrala Joanne Rowling dvaroky, Vězeň z azkabanu pouze jeden. O co rychleji vznikla knížka, o to si dali filmaři na čas. Producent David Heyman zvolil osmnáctiměsíční natáčecí plán. U třetího filmu se projevila krize celého týmu, režisér prvních dvou dílů Chirc Columbus nakonec odstoupil s tím, že ,,.....neviděl své děti večeřet už přes dva a půl roku".

zdroj: TV mini

va
Vybrat dalšího režiséra nebylo snadné. Požadavky na třetí film byly značně rozdílné od předchozích. Ve třetím a čtvrtém dílu série pravděpodobně nejvíc došla naplnění klasická věta kritiky. že následující díl je vždy temnější a dospělejší než ten předchozí. První volba režiséra, jež padla na Guillerma del Tora (Sirotčines, Faunův labyrint) poukazovala na snahu posunout sérii od dětského k -náctiletému divákovi. Bohužel ani mozkomoři vysávající duše nepřišli Torovi dost zajímaví: ,,Film byl příliš bezstarostný a šťastný, ihned jsem ztratil zájem." Konečná volba Alfonsa Cuaróna se nakonec ukázala jako šťastná. Dokonce i Rowling tuto změnu uvítala. Jejich spolupráce byla velmi důležitá, neboť s každou další adoptovanou knihou rostal ucelenost kouzelnického světa a bylo čím dál těžší sladit knihy a filmy. Rowling povolila Cuarónovi architektonické úpravy Bradavic, ale zakázala mu například přidat na půdu školy hřbitov s tím, že hraje důležitou úlohu v šesté, tehdy ještě nevydané knize. Ve filmu přibývalo rozdílů proti předloze. Některé dějové linky byly vypuštěny, jiné proškrtány. Ačkoli by se mohlo zdát, že film nemůže být stejně působivý jako knižní předloha, není tomu tak. Cuarón si totiž povšiml zajímavého faktu, který zejména fanoušci kritizovali již dříve - absence hlubších charakterových proměn tří hlavních postav a vztahů mezi nimi. Nechal díky tomu poprvé vyplout na povrch náznaky vztahu mezi Ronem a Hermionou, ale hlavně Harryho temnější stránku. Jeho replika ,,Doufám, že mě Black najde. Protože až se mu to podaří, budu připraven a zabiju ho!" už skutečně nezní příliš jako z dětského filmu. Celkový dojem z filmu ale předčil všechna očekávání.

SMRT A PENÍZE

Největším problémem třetího snímku bylo obsazení, zasáhla jej totiž smrt Richarda Harrise (Brumbál). Byl s rolí velmi propojený. Ještě několik měsíců před svou smrtí, kdy byl už těžce nemocný, žádal Cuaróna, aby jeho roli nepřeobsazoval, že svou část dokáže zahrát. Nedokázal. Náhrada se hledala těžko. Když roli totiř odmítl Ian McKellen, který hraje v Pánu prstenů obdobnou roli Gandalfa, prý ale neskousl, že se o něm zesnulý Harris několikrát vyjádřil jako o otřesném herci. Nakonec roli obsadil Michael Gambon, který jí vtiskl mladistvější šmrnc s elegantním irským akcentem. Gary Oldman vzal roli Siriuse Blacka, neboť prý potřeboval peníze a taky ho nadchl Cuarónův popis Sirisue jako kouzelníka s životním entuziasmem Johna Lennona. David Thewlis zase přijal roli Lupina, profesora obrany proti černé magii, proto, že je to ,,nejcharakternější postava v celé sérii". Nezarazil jej ani režisérův názor, že Lupin jako postava je gay a k tomu ještě narkoman...Naštěstí se ukázalo, že Rowling má s postavou jiné záměry.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama