Michael Gambon

3. listopadu 2010 v 20:32 | Isa
CHÁPAVÝ MISTR HERECTVÍ

Sir Michael Gambon je herec tělem i duší.
Jeho role profesora Albuse Brumbála
jako moudrého mentora a ochránce
kouzelnického světa je pro něj téměř
příznačná. On sám by mohl být
Brumbálem britského divadla a filmu.
Těžko ve filmech o Harrym Potterovi
najít zkušenějšího herce, než je
Sir Michael Gambon.


zdroj: Tv mini

brumbál
Narodil se do nelehké doby. Druhá světová válka
byla v plném proudu, když se v rodině silně věřícího Ira Edwarda Gambona narodil Michael. Jeho rodiče, otec byl strojní inženýr a matka přadlena, se po válce rozhodli přestěhovat do Londýna, kde by snáze našli práci. Díky tomu jejich syn vyrostl v britské metropoli. Vyučil se inženýrem, avšak mnohem silnější byla jeho touha po herectví. V osmnácti letech se Michael zapsal na Královskou akademii dramatického umění (RADA) v Londýně, kde studoval tři roky. Specializoval se na klasické drama a jeho favorité byli Čechov a Shakespeare. Prvním velkým angažmá bylo divadlo Gate v Dublinu. Když tam čtyřiadvacetiletý Gambon zaslal svůj životopis, měl jej kompletně vyplněný vymyšlenou hereckou kariérou....a byl přijat.
Výčet jeho divadelních, filmových i televizních rolí by byl neuvěřitelně obsáhlý. Proslavil se ale rolí detektiva Marlowea v televizním seríálu Zpívající detektiv, který sklidil ve Spojeném království obrovský úspěch. A dokonce dostal nabídku zahrát si Jamese Bonda...
Ale jeho bezpochyby nejznámější rolí pravděpodobně zůstane albus Brumbál, ředitel Bradavické školy čar a kouzel. Tuto roli převzal Gambon po předčasně zesnulém Richardu Harrisovi. Je zajímavé, že Harris ztvárnil roli komisaře Maigreta, kterou po něm také Gambon převzal. Když vznikal třetí potterovský díl, Michael Gambon vyvolal při natáčení drobný skandál, když poznamenal, že knižní předlohu vůbec nečetl. Později se ukázalo, že tomu tak nebylo. Michael Gambon je známý svým smyslem pro humor, kterým často úmyslně mate novináře. Stejně tak se například vyjádřil o samotné roli Brumbála. ,,Víte, já ani často nemusím hrát. Prostě se držím zuby nehty přilepeného plnovousu a jsem sám sebou, není to žádná věda. Nikdy jsem se nemusel vtělovat do různých rolí. Všechny role, které hraju, jsou variace mě samého. Dá se říct, že vůbec herec nejsem." Když byl jindyotázán, zda jej děti oslovují jako Brumbála, odvětil, že jej většinou nepoznají. Jednou však za ním přišlo děcko a řeklo: ,,Gandalfe, dáte mi autogram?" Prý mu odpověděl, ať odprejskne!
Pravděpodobně ale i zkušený Gambon musel být překvapený, když se dozvěděl, jak výraznou jeho postava doznala v průběhzu série změnu. Rowling již dříve oznámila, že albus Brumbál je homosexuál. Hercova reakce však byla velmi korektní. ,,Lidská sexualita je jen jednou složkou lidské osobnosti. Brumbála chápu pořád stejně, beru ho takového, jaký je," prohlásil Gambon vychovaný v přísně katolickém prostředí církevní chlapecké školy a věřících rodičů.
Osmileté působení v roli Brumbála zvládá velmi dobře, dodal jí větší energičnost a zdravou netrpělivost. Jeho Brumbál se nebojí zvýšit hlas ani projevit emoce. Je lidštější a působí skutečněji než dříve v Harrisově podání. Závěrečná scéna šestého dílu, kdy se Brumbál za pomoci Harryho snaží skrze vlastní oběť získat cenný klíč k porážce Voldemorta, je v jeho podání skvělá a statečnost postavy obdivuhodná. Sir Michael Gambon opět dokázal, že je v jeho schopnostech ztvárnit téměř jakoukoli postavu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama